Królik jest pospolitym, ale stosunkowo (wbrew pozorom) nieznanym gatunkiem egzotycznym pod względem behawioralnym. Często jest uważany za „typ kota lub psa”. Kto z Was nie był zachwycony zachowaniem swojego podopiecznego, który robi sztuczki lub przybiega na zawołanie i leżakuje z Wami na kanapie jak pies? Lub ignoruje nas jak kot, ale doskonale słyszy dźwięk otwieranej paczki z ulubionymi ziołami? 

Te spostrzeganie ich jako „substytut” psa lub kota ma to również swoje złe strony. Wierzycie lub nie, ale nawet proste, ale fundamentalne różnice między roślinożercą a mięsożercą nie zawsze są rozpoznawane i respektowane przez opiekunów, a właściciele potrafią raczyć swoich podopiecznych dietą mięsną tak jak psa lub kota.

Kwestie behawioralne stanowią już w ogóle odległy temat.

Taki brak wiedzy o gatunkach może niestety prowadzić do problemów związanych z dobrostanem zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. W przeszłości króliki z problemami behawioralnymi były skazane na przedwczesną śmieć (m.in. przez stres), albo w związku z brakiem wykfalifikowanego lekarza weterynarii, który byłby w stanie wykluczyć wszelkie choroby somatyczne były po prostu porzucane lub poddawane eutanazji. Na szczęście dzisiejsza medycyna daje nam wiele możliwości pomocy królikom, mamy też o wiele większy dostęp do lekarzy weterynarii, który posiadają specjalizację w leczeniu zwierząt egzotycznych. Także pod względem zachowania tych zwierząt wiemy co raz więcej, a specjaliści w dziadzienie behawioru i psychologii zwierząt egzotycznych również zauważają konieczność rozwoju badań w tym zakresie.

Podobnie jak w przypadku wszystkich zwierząt towarzyszących, leczenie problemów behawioralnych jest szczególnie istotne w dziedzinie zachowania królików, która jest stosunkowo nowa, a rozwój naszej wiedzy na temat tego gatunku i odpowiednich metod modyfikacji zachowania postępuje szybko. Wszyscy specjaliści od zachowań, niezależnie od gatunku, którego leczą, potrzebują solidnej wiedzy na temat jego etologii, teorii uczenia się i wymagań hodowlanych, aby uzupełnić praktyczne doświadczenie. Dotyczy to również królika. Ludzie często uważają, że są to zwierzęta „łatwe w leczeniu” lub można je leczyć za pomocą podobnych metod, które zyskały akceptację w dziedzinie modyfikacji zachowania psów i kotów. Tak nie jest i może prowadzić do zaostrzenia istniejących problemów lub powstania nowych.

Zachęcam więc do śledzenia naszej strony na fb. Już wkrótce odkryjemy przed Wami jak ważna jest znajomość naturalnych zachowań tych zwierząt w ich typowym środowisku i jak najlepiej przenieść te zachowania w domowej opiece, aby nasi towarzysze dożyli z nami długi lat w dobrym zdrowiu fizycznym i świetniej kondycji psychicznej.

Dowiecie się także m.in.

Jak czynniki takie jak: ból, zła socjalizacja lub jej brak, niewłaściwe wzbogacenie środowiska, hormony, wyuczone i niepożądane zachowania, reakcje lękowe , zachowania przekierowane i terytorialność może wpływać na: agresje w stosunku do innych królików, agresję w stosunku do ludzi, niewłaściwe wydalanie oraz pica.