Często spotykam się z poglądem, że  koty prowadzą szczęśliwe, bezstresowe, powolne życie, które w głównej mierze składa się z jedzenia i leniuchowania. Nic bardziej mylnego – koty są znacznie bardziej złożone, niż mogą sugerować nasze wyobrażenia. Takie powszechne czynniki środowiskowe, jak czasowa samotność (kot nie samotnikiem, jest zwierzęciem socjalnym), bezczynność i subtelna agresja między kotami (często niewidzialna na pierwszy rzut oka dla człowieka), mogą powodować niezauważane ślady na psychice kota.

Życie w pomieszczeniach może być nudne w porównaniu z ekscytującym życiem na świeżym powietrzu. Ostatecznie szczęście naszych kotów zależy od terminu, który weterynarze i behawioryści zwierząt nazywają „wzbogaceniem środowiska”. Wzbogacenie oznacza zapewnienie zwierzętom możliwości życia biologicznego, odpowiedniego i zgodnego z normalnymi zachowaniami ich gatunku. W przypadku kotów przebywających w domu obejmuje to rodzaj czynności, które mogłyby wykonywać, gdyby miały swobodny dostęp do wychodzenia na zewnątrz.

Ohio State University wdrożył projekt mający na celu zajęcie się wszystkimi aspektami wzbogacania środowiska kotów, stawiają oni tezę, że: „Zły stan zdrowia psychicznego zwierząt domowych może prowadzić do zaburzeń zachowania, które nieleczone mogą być równie poważne jak fizyczne choroby ”.

Karmienie

Poszukiwanie to główny cel ciekawych źródeł pożywienia. To ciągła pogoń dla kotów żyjących na dworze i właśnie tę aktywność musimy bardzo docenić i odzwierciedlić ją w warunkach domowych. Spraw, aby znalezienie jedzenia było przyjemnością dla twojego kota, ukrywając małe ilości w trudnych do znalezienia miejscach, które z czasem twój pupil nauczy się sprawdzać raz po raz. Korzystanie z komercyjnych łamigłówek z jedzeniem, które wymagają od zwierzaka znalezienia i wyciągnięcie jedzenia, to kolejny świetny sposób na stymulowanie jego umysłu i ciała.

Picie wody

Pomyślicie co może być ciekawego w picu wody. Bardzo dużo. Ta z pozoru codzienna czynność może zapewnić kotu wiele ciekawych doznań i stymulacji umysłowej.

Bieżąca woda może być atrakcyjna dla niektórych kotów, ale nie uczcie kota picia z kranu – jest to niebezpieczne dla kota i dla waszego domu, szczególnie podczas waszej nieobecności. Zamiast tego można rozważyć miskę w stylu fontanny, która bardzo przypomina w swoim działaniu lecącą wodę z kranu. Miski te zapewniają stymulację wzrokową i słuchową, a niektóre modele są nawet wyposażone w regulowane wylewki, dzięki czemu można zmienić kierunek i intensywność przepływ.

Kuweta a wzbogacenie środowiska?

Rodzaj, miejsce, wielkość, żwirek  również może stanowić „zabawne” miejsce dla niektórych kotów oraz także innych gatunków terytorialnych. Dodanie większej liczby kuwet zapewnia kotom wiele miejsc docelowych, a niektórzy eksperci od wzbogacania zalecają wypróbowanie różnych rozmiarów kuwet i podłoży kuwetowych, które oferują różne tekstury.

Drapanie i rozciągnie

Kto z was nie doświadczył podrapanych różnych powierzchni w domu, czasami drapane jest wszystko tylko nie drapak? Nie bez powodu – twój kot chce ci coś w ten sposób przekazać.  Koty uwielbiają drapać z wielu przyczyn: zaznaczać swoje terytorium, pielęgnować pazury oraz wyciągać ciała. Dając im odpowiedni drapak z różnorodnych materiałów i powierzchni, zachęcamy je do tej naturalnej i zabawnej aktywności. Pamiętaj, aby zawsze bacznie obserwować swojego kota, aby zapewnić mu drapak dedykowany dla niego. Niektóre koty wolą drapaki pionowe, inne poziome. Niektóre koty uwielbiają tekturowe zamiast sznurka jutowego, a dla jeszcze innych wystarczający jest drewniany pieniek. W przypadku drapaków pionowych ważna jest długość słupków umożliwiających rozciąganie się.

Ukrywanie

Zapewnij swojemu kotu bezpieczne i przytulne miejsca do spania, ukrycia i obserwowania otoczenia- schowki, kosze, pudełka, szafy, komody, korytarze na ścianach lub po prostu umożliwienie wskoczenia na wysoką szafę. Ma to kluczowe znaczenie dla wygodnego, wzbogaconego życia, zwłaszcza jeśli w gospodarstwie domowym są dwa lub więcej kotów.

Szczotkowanie i pieszczoty

Sporo kotów kocha szczotkowanie i pieszczoty. Są nie tylko dobre dla budowania więzi między ludźmi a zwierzętami oraz dobrego zdrowia sierści i skóry, ale są także świetnymi sposobami wzbogacenia życia kota. Po przyzwyczajeniu się kota do szczotki większość czworonogów uważa to za okazję do codziennej porcji twojej uwagi.

Skubanie i podgryzanie

Kocimiętka i kępy jadalnej trawy mogą być świetną zabawą dla kotów. Dzięki gotowym zestawom do uprawy w domu lub na balkonie z innymi zielonymi roślinami bogatymi w błonnik – zapewniamy kotu zabawę, a dla siebie wprowadzamy bezpieczną dla naszych podopiecznych zieleń do wnętrza domu. A niektóre koty po prostu uwielbiają „stymulujące” działanie kocimiętki.

Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa

Odpowiednia zabawa z kotem daje mu wiele korzyści. Zabawy z wędką zaspokajają instynkt łowiecki. Zabawki interaktywne stymulują myślenie, dzięki temu Twój kot dłużej będzie cieszył się sprawności psychiczną. Zabawa to też dobry moment na wspólne spędzanie czasu dla Ciebie i Twojego kota.

Możliwości wzbogacenia są nieograniczone, więc idź wzbogacić życie swojego kota!